kalendář Věcí veřejných

21. 07. 2010 | † 30. 09. 2015 | kód autora: FdJ

Kalendář Věcí veřejných

Nedávno jsem probíral kauzu kalendáře Věcí veřejných. Jde v zásadě o to, že nová politická strana, Věci veřejné (VV), si před volbami do PS PČR vytvořila kalendář s fotkami 6 předních kandidátek strany (mj. Markéta Reedová, kandidátka na primátora města Prahy nebo místopředsedkyně strany, Lenka Andrýsová a Krystýna Klasnová). Na tom by asi nebylo nic tak špatného, kdyby ty fotky nebyly záměrně vyzývající. Dámy z VV se zkrátka nechaly vyfotit v tak trochu "lechtivém" postavení. 

Z marketingového hlediska to byl bezpochyby úspěšný tah, protože kalendář upoutal pozornost (nejen) médií. Na Západě by takový počin byl bezpochyby nepřijatelný. Žena, která hodlá vstoupit do politiky, by jen stěží mohla upoutávat pozornost tím, že se fotí zpola oblečená (resp. zpola svlečená).

Kristýna Kočí, programová ředitelka VV a mimo jiné politoložka z Karlovy univerzity, k tomu prohlásila: "Udělaly jsme to hlavně proto, abychom se voličům prezentovali jako strana, která na rozdíl od konkurence krásné a vzdělané političky." Ten výrok je zajímavý přinejmenším ze dvou důvodů.

Za prvé z něj vyplývá, že slečna Kočí je smířena s tím, že kandidáti do PSP ČR mají být nejen vzdělaní, ale i krásní. Kočí svým výrokem implikuje, že fyzické vlastnosti mají hrát zásadní roli v tom, koho budeme volit a komu máme důvěřovat. Úsměvy, minisukýňky, odhalené nohy a výstřihy tímto byly tímto povýšeny na stejnou úroveň jako vzdělání a intelekt. Pro občany vzdělané, leč "škaredé" v parlamentu patrně nezbude místo.

Za druhé fotky kalendáře VV přináší zcela nové pojetí definice ženské emancipace. Doposud jsem často slýchával, že ženy by neměly být chápány jako "přívěšek" mužů, že jsou stejně schopné, pokud ne ještě lepší. Snad se příliš nepletu, když prohlásím, že feministky vždy bojovali proti tomu, aby se muži na ženu dívali jako na "prsatou blondýnu", místo toho, aby ji vnímali jako sobě rovnou – manažerku, právničku, lékařku, učitelku... A dámy od VV mi teď naznačují, že už jim nevadí, když je voliči budou volit pro jejich fyzickou krásu. Důležitější je se do parlamentu dostat a tak účel světí prostředky.   

Na kalendáři VV je ale nejvíce znepokojující reakce médií a společnosti jako takové. Když si před léty na ministerstvu obrany vytvořili kalendář, kde na fotkách zbraní pózovaly atraktivní vojačky, bylo to odsouzeno jako šovinismus. Když se o podobný kousek pokusila (dnes již parlamentní) politická strana, nikdo neprotestuje. Dokonce byla oceňována originalita myšlenky a odvaha aktérek participovat.

Mezi kalendářem ministerstva obrany a Věcí veřejných byl pravda zásadní rozdíl: na ministerstvu si pomocí fotek krásných žen chtěli zpříjemnit své kanceláře. Pánové od armády neměli jakkoli v úmyslu podpořit ženskou emancipaci a nijak se tím netajili. Sekretariát VV svůj kalendář využil pro politickou agitaci před volbami. Své krásné ženy předkládal jako alternativu vůči údajným politickým dinosaurům. Ministerstvo obrany kalendáře s krásnými ženami přestalo vydávat, Věci veřejné s tím právě začaly...


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.